Skocz do zawartości
  • Samojedź - o autach słów kilka

    Gość abujabi
    • 608 wyświetleń

     Udostępnij

    Artykuł1.jpg

     

    Nie od dziś wiadomo, że świat cały czas się rozwija, idzie do przodu w każdym segmencie gospodarki. Ten fakt pozwala nam ludziom na coraz więcej to większy poziom konsumpcji, np poprzez coraz to lepszy środek transportu osobistego, mówiąc w skrócie, możemy poruszać się coraz to lepszymi autami, i właśnie o autach dzisiaj się zatrzymamy. 

     

    Aby wszystko miało tzw ręce i nogi, należy poznać ogólną definicję najpopularniejszego środka transportu. Jak możemy dowiedzieć się z ogólnodostępnych informacji, samochód to pojazd silnikowy służący do przewozu osób lub ładunków.

     

    Przyglądając się samemu słowu samochód, dowiemy się, że w języku polskim utrwaliło się  jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej, kiedy to na słowo określające automobil zostało wybrane, w drodze konkursu. 
    Termin ten pochodzi od zestawienia słów sam i chód, a więc określa pojazd samodzielnie się poruszający, czyli z własnym napędem. 
    Warto zaznaczyć, że spośród innych, branych pod uwagę słów, można wspomnieć określenie samojedź.

     

    Nad pojazdami napędzanymi parą myślano już w XVII wieku. Pierwszym konstruktorem, a zarazem wynalazcą pojazdu mechanicznego, okrzyknięto Francuza Nicolas-Joseph Cugnot'a, który zaprezentował swoje pionierskie dzieło napędzane silnikiem parowym w roku 1769.
    Cofając się natomiast parę lat do tyłu, możemy zauważyć, że już w 1678 roku Ferdinand Verbiest miał zademonstrować taki pojazd cesarzowi chińskiemu.  jednak nie ma na to żadnych oficjalnych dowodów, więc możemy uznać to raczej za ciekawostkę, niż za potwierdzone wiadomości. 

     

    Poruszając się dalej po linii czasu, dowiadujemy się, że w 1870 roku Austriak Siegfried Marcus skonstruował, niestety nienadający się do powszechnego użytku, prototyp pojazdu mechanicznego z benzynowym silnikiem o zapłonie iskrowym. Z kolei inny konstruktor pochodzenia Niemieckiego w 1885 (faktycznie uzyskanie patentu nastąpiło rok później), Carl Benz, zbudował swój trzykołowy automobil. Nie wiadomo jednak dokładnie, kto, jako pierwszy, skonstruował zastosowany do napędu samochodów silnik o spalaniu wewnętrznym, gdyż w tych samych latach prace w dziedzinie silników spalinowych oraz pojazdów napędzanych takimi silnikami prowadzili, również wspólnie Wilhelm Maybach i Gottlieb Daimler

     

    Napęd samochodu stanowi silnik, tzw serce auta, bez tego ani rusz z czymkolwiek w aucie. Najczęściej wykorzystywanym w typem takiego serca  jest silnik spalinowy tłokowy. Jak wiemy, produkowane są również samochody wyposażone jedynie w silnik elektryczny, czyli, mówiąc w ogólnie przyjętej formie przez społeczeństwo tzw, Elektryk. W tym miejscu warto zaznaczyć, że innym zyskującym na popularności rodzajem napędu stosowanym w samochodzie jest napęd hybrydowy, będący połączeniem silnika spalinowego i silnika elektrycznego.

     

    Tak jak człowiek potrzebuje energii, tak i niezbędnym czynnikiem dla poprawnego działania silnika, jest energia, a raczej jej źródło

    W przypadku zastosowania silnika spalinowego takim źródłem energii może być

    • Paliwo ciekłe, np. benzyna lub olej napędowy
    • Paliwo gazowe w stanie ciekłym, np. LPG lub LNG
    • Paliwo gazowe sprężone, np. CNG

    W przypadku zastosowania silnika elektrycznego źródłem energii może być:

    • Akumulator elektryczny
    • Superkondensator grafenowy
    • Ogniwo paliwowe

    Belka.png

    Skoro zaczerpnęliśmy trochę wiedzy teoretycznej odnośnie samochodu, źródła energii, a także spojrzeliśmy na wszystko pod kątem historii, warto zapytać konsumentów tego wynalazku, dlatego wyruszyłem w przysłowiowy teren, by znaleźć odpowiedź  na nurtujące mnie pytania. 

     

    1. Jakie auto aktualnie posiadasz? Czy jesteś wstanie trochę o nim opowiedzieć?
    2. Czy dobrze sprawuje się Twój obecny egzemplarz? Dlaczego akurat ten model? 
    3. Jeżeli miałbyś otrzymać swój samochód marzeń, cóż by to była za maszyna? 

    Belka.png


    @AdriannoPeugeot 508 SW z 2011 roku. Jak najbardziej polecam, jako samochód rodzinny posiada bardzo dużą ilość miejsca, a wózek do bagażnika wchodzi nawet bez składania :) Odkąd go kupiłem (ponad 3 lata temu) to nie miałem z nim żadnych większych problemów, oprócz wymiany oleju, a samochód ma już przejechane ponad 400 km. Jedynie trzeba uważać na elektrykę jak to we Francuzach :D Samochód marzeń? Audi RS6 C7

     

    @Prezes Aktualnie posiadam Audi Q7 z 2021 roku. Jestem bardzo zadowolony z obecnego samochodu :) Wybrałem ten egzemplarz dlatego, że był w świetnej cenie. Moim samochodem marzeń jest Porshe 911 :D

     

    @ZaufajDobrymRadom Posiadam Audi A6 C5 2.7 BiTurbo, auto sprawuje się bez problemu, ten model wybrałem dlatego że jest rzadko spotykany na drogach w takiej konfiguracji jaką ja mam, a jakby się zastanowić to chciałbym Mercedesa W124

     

    @r3c0: Od niecałego roku posiadam samochód marki Opel Vectra C 1.8 2005 rocznik z korkiem biedy, samochód mimo swoich lat sprawuje się bardzo dobrze, wybrałem ten model ze względu na wyposażenie, atrakcyjną cenę oraz z braku samochodu do jazdy. Samochodem moich marzeń jest Renault Talisman 2022 rok, rodzinne, fajne autko z dobrym wyposażeniem.

     

    @GrzechuAktualnie posiadam 2 auta, jest to BMW e38 740i z 2000 roku oraz nowa Yariska. O tym drugim to nie ma nawet sensu pisać, bo jeżdżę tym tylko wtedy, kiedy nie mam wyjścia. Dlaczego E38? Auto legenda, przez wielu uznawane za ostatnią i najpiękniejszą siódemkę. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem film Transporter, to zakochałem się w tym aucie. Lata mijały, pojawiały się nowe modele a zachwyt nad E38 pozostawał niezmienny. Nie mogłem kupić pierwszego lepszego egzemplarza od handlarza, więc marzenie spełniło się dopiero niecałe 3 lata temu. Cholernie bogato wyposażone 4.4 V8, które nie widziało gazu. Sztuka doskonale znana, od znajomego, który długo tym nie jeździł, a wóz kupił od prawdziwego fanatyka marki BMW. Ten z kolei dbał o ten samochód lepiej niż o własną żonę. Do pewnego czasu beemka była w stanie kolekcjonerskim, ale po tym jak skończył mi się leasing na X3, to stała się moim daily. Jak to w Polsce bywa, ludzie z zazdrości potrafią zrobić naprawdę głupie rzeczy i byłem zmuszony polakierować całe auto od nowa. Zostało to zrobione oczywiście zgodnie ze sztuką, za grube pieniądze, ale nowy lakier nieważne jak dobrze położony nigdy nie będzie oryginałem, więc... zacząłem lekko samochód modyfikować. Ktoś powie - siódemka powinna być cicha, wygodna itd. i pewnie będzie miał rację, ja zacząłem podchodzić do tego trochę inaczej. Nie będę się rozpisywał, bo trochę tego było zaczynając od oklejenia samochodu folią ppf, ale to co najważniejsze - wleciała japońska modyfikacja pt. KATA-NIMA, full przelot, oczywiście gwint i BBS 20". To wszystko sprawiło, że raczej nigdy nie pomyślę o sprzedaży E38. Obecnie zimuje sobie w garażu i ma się całkiem dobrze, jakiś bardzo poważnych awarii mechanicznych też nie było, wszystko na bieżąco wymieniane łącznie z olejem i filtrami co 10tys. O czym marzę teraz? Ciężko mi wskazać jedną maszynę, lubię motoryzację, nawet bardzo i nie jestem fanem tylko BMW, o ile w ogóle nim jestem. Mógłby to być jakiś Koenigsegg albo Pagani, jednak patrząc na aspekt praktyczny to wybrałbym pewnie Brabusa G900 V12. A coś bardziej przyziemnego? Jakiś Challenger albo jakieś 6 litrowe V8 od AMG typu starsze C63.

    Belka.png

     

    CIEKAWOSTKA: Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia. Jednocześnie jest on stale "gotowy do natychmiastowego użycia" na praktycznie dowolnej trasie, co stanowi jego podstawową cechę użytkową i atrakcyjność jako środka transportu.

     

    Jeżeli artykuł Ci się w jakiś sposób spodobał to zostaw "Lubię to" i komentarz. Ciebie to nic nie kosztuje, a mnie motywuje do dalszej pracy i większej ilości artykułów dla społeczności. 
     

     Udostępnij


    Opinie użytkowników

    Rekomendowane komentarze

    Szczerze, to dużo z tych informacji już wiedziałem, ale muszę przyznać, że jest to bardzo fajnie napisany artykuł, dobrze jest czasem na forum przeczytać coś dłuższego niż zagadka dnia.

    Od siebie jeszcze dodam - fanom motoryzacji polecam kanał na YT o nazwie Povagowani, gość tam na prawdę w ciekawy sposób opowiada o motoryzacji. Tak jak filmy na YT zwykle szybko przewijam, to prawie godziny film o Nissanie GTR obejrzałem w całości, jeszcze raz polecam. 

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach



    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

    Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

    Zarejestruj nowe konto

    Załóż nowe konto. To bardzo proste!

    Zarejestruj się

    Zaloguj się

    Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

    Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...